Moravské pole / Památná místa zemí koruny české

Ač mimo území koruny české, je Moravské pole jedním z míst, která pootočila kolem českých dějin. Dne 26. srpna 1278, tedy v den svatého Rufa, v odpoledních hodinách, se tu odehrála bitva na Moravském poli. V bitvě tu stanula spojená vojska Rudolfa I. Habsburského a Ladislava IV. Kumána na jedné straně a českého krále Přemysla Otakara II. na druhé straně. Dlouho byla bitva nerozhodná, ale pak se vítězství přiklonilo na habsburskou stranu. Mnoho věrohodných popisů té bitvy se nedochovalo, některé si protiřečí a nános staletí vše ještě obalil legendami. Pravdou je, že zde padl český král Přemysl Otakar II. a po jeho smrti nastalo období, které je zváno zlá léta. Ano za poručníkování Oty Braniborského mnohdy lidé jedli kořeny a umírali hlady. Snad jen díky časovému odstupu toto nevnímáme a filtr XXI. století dokáže také své!

Moravské pole leží v Dolním Rakousku, při silnici B49 mezi obcemi Dürnkrut (Suché Kruty) a Jedenspiegen. Přístup je sem po silnici velice komfortní. Jde to krásně i po železnici, z nádraží Dürnkrut je to 2,5 km. Asi jen málo z nás toto místo navštíví, ale k návštěvě jej lze doporučit, nejvíce možná v době výročí bitvy, kdy jsou tu pořádány rekonstrukce.

Zájezdy pro srdce. Hloubka, poznání, odpočinek + slevy, bonusy a dárky. poutní zájezdy Navštivte s námi nejkrásnější místa naší planety a nechte se vtáhnout do jejich hloubky!

Slunce klesá k západu nad pomníkem bitvy na Moravském poli.
1
Silnice B49 od obce Dürnkrut k obci Jedenspiegen pohledem od pomníku bitvy na Moravském poli.
2
Dnes se tato část silnice B49 od obce Dürnkrut k obci Jedenspiegen jmenuje Bernstein bundesstrasse, ale v roce 1278 tu došlo k bitvě, která pootočila kolem českých dějin.
3
Pomník bitvy na Moravském poli u vesnice Dürnkrut je dobře přístupný po silnici B49.
4
Takto nějak mohl vidět budoucí bojiště bitvy na Moravském poli Rudolf I. Habsburský, jen ty cesty jistě byly skromnější.
5
Bojištš bitvy na Moravském poli vypadá dnes mírně, zemědělská krajina s řekou Moravou a Karpaty v pozadí již svým vzhledem příliš nevypovídá o své minulosti.
6
Čáp bílý, zde v Rakousku Weißstorch a v sousedním Slovensku Bocian biely poblíž vinohradu nad bojištěm bitvy na Moravském poli u obce Dürnkrut.
7
Dnes tu jsou slunečnice, ale 26. srpna 1278 tu umírali lidé za svou čest, za čest svého krále, či za jeho mocenské ambice.
8
Západ Slunce nad Moravským polem, jen vrtule větrných elektráren a stožár vedení velmi vysokého napětí takový západ odlišují od podobných v roce 1278.
9
Obec Dürnkrut pohledem od severozápadu, z vyvýšeného místa nad Moravským polem.
10
V jaké fázi byl asi Měsíc 26. srpna 1278? Až to budete počítat, nezapomeňte brát v úvahu tehdy platný Juliánský kalendář.
11
Kostel sv. Jakuba v obci Dürnkrut, přiblížená za hluboké noci z vyvýšeného místa nad Moravským polem.
12
Osvětlená věž zámku Dürnkrut, přiblížená za hluboké noci z vyvýšeného místa nad Moravským polem.
13
Slunce vychází na Moravském poli.
14
Kouzelné mraky nad bojištěm bitvy na Moravském poli u obce Dürnkrut.
15
U pámátníku bitvy na Moravském poli se dá zaparkovat.
16
Takto vidí pomník bitvy na Moravském poli řidiči, jedoucí po silnici B49 od obce Jedenspiegen směrem na Dürnkrut.
17
Dne 26. srpna 1278, v den svatého Rufa  se zde udála jedna z největších rytířských bitev v dějinách, bitva na Moravském poli, dnes tu stojí kamenný pomník, aby připomínal lidem jak hrdinství v boji, tak utrpení z jeho následků.
18
Dějiny píší vítězové! Tak zní pravda stará jako bitvy samotné. Není proto divu, že na pomníku bitvy na Moravském poli je vytesaná rakouská orlice. Sláva hrdinům, čest poraženým.
19
ZUR ERINNRRUNG AN DIE SCHIACHF BEI DÜRNKRUT UND JEDENSPIEGEN AM 26. AUGUST 1278 ZWISCHEN RUDOLF v. HABSBURG UND OTTOKAR v. BÖHMEN. Tak zní nápis na čelní straně pomníku bitvy na Moravském poli.
20
Lavička na konci malého parkoviště u pomníku bitvy na Moravském poli nedaleko obce Dürnkrut.
21
Parkoviště u pomníku bitvy na Moravském poli nedaleko obce Dürnkrut.
22
Jihozápadní strana od Moravského pole, kde se zvedají mírné kopečky.
23
Severozápadní strana od Moravského pole, toho času obdělávaná.
24
Jižní strana od Moravského pole, směr Dürnkrut.
25
Jihovýchodní strana od Moravského pole, v pozadí Dürnkrut, vlevo lze tušit blízkost železnice a za ní luh a pak hraniční řeka Morava.
26
Dnes je tu poklidné místě, ale pomník bitvy na Moravském poli připomíná události 26. srpna 1278.
27
Boční pohled na pomník bitvy na Moravském poli nedaleko obce Dürnkrut.
28
Pomník bitvy na Moravském poli skrývá ranní Slunce.
29
Takových rytířů je v obcích Dürnkrut a  Jedenspiegen více, dílem připomínají památnou bitvu na Moravském poli z 26. srpna 1278 a dílem lákají na každoročně opakovanou rekonstrukci této bitvy.
30

Počet fotografií: 30 | Poslední aktualizace: 03.11.2018 07:31:39 | Vytvořeno pomocí bash scriptu (Václav Černý) | Nápověda

Památná místa Čech a Moravy - hlavní stránka | Šíje.cz - rozcestník | Zajímavé odkazy
Řeka Labe - fotografie | Hradec Králové - fotografie | Historická literatura
© foto 2009 - 2024 Václav Černý vaclav.cerny@sije.cz Veškerá autorská práva vyhrazena!